Diyetisyen Tabak, “Engelli bireylere yönelik özel beslenme stratejileri belirlenmeli”

Ege Üniversitesi (EÜ) Engelsiz Ege Birimi Koordinatörlüğü tarafından “Engelli Bireylerin Karşılaştığı Beslenme Sorunları” konulu söyleşi düzenlendi. EÜ Engelsiz Ege Birimi Koordinatör Yardımcısı ve EÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Eskişar Tefçi’nin moderatörlüğünü yaptığı söyleşide Diyetisyen Göksu Tabak konuşmacı olarak yer aldı. Çevrimiçi gerçekleştirilen söyleşiye akademisyenler ve öğrenci katıldı.

         Engelli bireylerin yemek yeme becerilerini etkileyen durumlar hakkında bilgi veren Diyetisyen Göksü Tabak, “Engelin türü ve derecesine bağlı olmadan engelli bireyler kendi kendilerine yemek yiyebilirler. Ancak motor ve sinir sisteminin zedelenmesi, ağız boşluğu ya da kaslardaki yapısal anormallikler, dikkat problemleri, özel diyet gereksinimleri, yetersiz öğrenme ve öğretmen çocuk oranı yemek yeme becerilerinin gelişimini engelleyebilir” dedi.

         Down Sendromu bireylerin yaşadığı beslenme problemlerine değinen Diyetisyen Tabak “Down Sendromu olan bireyler her yaşta yeme içme veya yutma güçlüğü yaşayabilir. Bu sorunlar zamanla ve terapi yardımıyla düzelebilir. Ancak bazı durumlarda bu problemler ömür boyu da devam edebilir. Beslenme tedavisinin temel önerilerinde su tüketiminin artırılması, iş yerindeki ve okuldaki süpervizörlerin tedavi alanına dahil edilmesi, evde yemek hazırlanması, yiyecekleri ödül olarak kullanılmaması, kişinin ilgi ve becerilerine uygun günlük egzersiz rutinin oluşturulması yer alıyor” diye konuştu.

Otizm-spektrum bozukluğunda beslenme

         Otizm-spektrum bozukluğu olan bireylerin beslenme alışkanlığı ile alakalı bilgiler veren Diyetisyen Tabak, “Otizmi olan bireyler, ışığa, dokunmaya, sese ve tada karşı bir hassasiyet yaşarlar. Bu da besinlerin çeşitliliğini etkiler. Otizm durumunda beslenme gereksinimlerinde herhangi bir farklılık yoktur ve dengeli beslenme sağlık ve gelişim için önemlidir” diye konuştu. Diyetisyen Tabak, otizimli bireylerde meydana gelen beslenme sorunları hakkında bilgi vererek, “Otizm-spektrum bozukluğu, bireylerde yemek zamanlarında rutine ihtiyaç duyulması, kokulara, görüntülere ve seslere karşı hassasiyet, konsitipasyon, diyare gibi sindirim rahatsızlıkları, besinlere aşırı duyarlılık ve sınırlı bir diyet gibi beslenme sorunları görülür” dedi.

         Engelli bireylere özel olarak uygulanması gereken beslenme stratejilerinden bahseden Diyetisyen Tabak, “Engellilik türüne bağlı olarak bireyin enerji ihtiyacı farklılık gösterebilir. Örneğin hareket kısıtlığı olan bireylerin enerji harcamaları daha düşük olabilir. Bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için protein, vitamin ve mineral ihtiyaçları dikkatlice planlanmalıdır. Engelli bireylerin beslenmesi konusunda temel prensip, kişinin bireysel ihtiyaçlarına ve sağlık durumuna özel beslenme stratejilerinin belirlenmesidir. Bu nedenle bireyin sağlık durumu ve ihtiyaçlarına yönelik olarak beslenme uzmanları tarafından kişiselleştirilmiş beslenme planları oluşturulmalıdır” dedi.

         Diyetisyen Göksu Tabak, söyleşi sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x